Locus Map - multifunkční outdoorová navigace

Locus Map pomáhá s pátráním po ztracených osobách

4.2.2020 Michal Blog

Program pro záchranné složky

Během několika let historie Locusu se nám spousta uživatelů ozvala se zprávami o užitečnosti aplikace pro týmy profesionálů, starajících se o bezpečnost a zdraví – ať už složky policie, hasičů, záchranářů nebo pátracích oddílů. Tudíž jsme se před rokem rozhodli podporovat záchranné složky a týmy z celého světa a poskytujeme jim bezplatné licence na plnou verzi outdoorové navigace Locus Map. Organizace ZS mohou v rámci tohoto progamu získat:

  • bezplatné licence na mobilní outdoorovou navigaci Locus Map Pro pro všechny aktivní členy organizace
  • LoMapy operační oblasti organizace zdarma

Licence zdarma lze získat na základě podání žádosti, řádně vyplněné, podepsané a zaslané na e-mailovou adresu pr(at)asamm.com.

Jeden z příkladů dobré praxe

Peter Král, jenž je členem Bratislavské kynologické záchranářské brigády, nás upozornil na možnosti použití naší aplikace při pátrání po pohřešovaných osobách. Peter se ve svém náročném povolání věnuje ostrým pátracím akcím, jejich plánování, přípravě a řízení pátracích týmů během vyhledávání v terénu.

Jak jste se v týmu dostali k Locusu?

Počas dlhšej doby sme skúšali rôzne programy a aplikácie, ktoré by nám uľahčili prípravu, navigáciu a orientáciu v teréne. Problémy však boli nielen s nedostatočnou vybavenosťou týchto programov, ale najmä s technickou a užívateľskou náročnosťou. Pre prácu v teréne sme potrebovali jednoduchú aplikáciu, ktorú by po krátkom zaškolení zvládol obsluhovať aj technicky menej zdatný človek.

Pátrací pes v akci

Které funkce Locusu při práci využíváte?

V teréne využívame najmä funkcie na vyznačenie sektorov určených k prehľadaniu – jednoduché určovanie veľkosti prehľadávanej plochy, správa sektorov a ich export do GPS, alebo iných zariadení, kontrolu pohybu v týchto sektoroch, online sledovanie pohybu pátracích tímov a následne v Locuse vyhodnocujeme pátraciu akciu. Využívame aj geocachingové nástroje pre jednoduché načrtnutie rádiusu od daného bodu (ktorým v tomto prípade môže byť posledné miesto, kde nezvestnú osobu videli, alebo kde bol nájdený predmet danej osoby).

Pátrací pes v akci

Jaké má pro  vás Locus největší výhody?

Pre samotné pátracie tímy je veľká výhoda možnosť meniť mapové podklady a behom chvíle nájsť mapu najvhodnejšiu pre danú lokalitu s čo najlepším pokrytím. Túto výhodu dokáže využiť aj veliteľ, keď dokáže čerpať informácie z rôznych mapových podkladov a vďaka tomu určiť potencionálne miesta, kde sa môže daná osoba nachádzať (horárne, posedy, jaskyne, budovy, atď. …)

Co vám momentálně v Locusu chybí?

Veľkou výhodou aplikácie Locus, ktorú momentálne testujeme, je online sledovanie pátracích tímov pomocou funkcie Live tracking. Testovaním sme dospeli iba k dvom obmedzujúcim faktorom online sledovania:  1. závislosť na dátovom spojení, ktoré býva v hornatejších oblastiach niekedy premenlivé, prípadne žiadne, 2. nemožnosť zapnúť online záznam pohybu sledovaných pátracích tímov (táto funkcia by umožnila veliteľovi akcie okamžite vyhodnotiť, ktoré úseky pátrací tím skontroloval bez toho, aby sa pátrací tím znova vracal na základňu). Avšak oproti iným systémom je Live tracking bezplatný a užívateľsky jednoduchý (3 kroky v hlavnom menu).

Mapping of search teams coverage of the area

Mapování pohybu pátracích týmů v prohledávaném území

Takže celkově jste s Locusem spokojeni?

V celkovom hodnotení aplikácia Locus spĺňa všetky naše požiadavky. Práca s ňou je jednoduchá, rýchla a prehľadná, čo sa prejavuje rýchlym rozšírením medzi ďalších kynológov-záchranárov.

Více na stránkách Bratislavské kynologické záchránářské brigády.

Share Button

Líbí se vám Locus Map?

 Stáhnout